2. Sınıf Hayat Bilgisi - Doğa ve İnsan Yaşamı - Konu Özeti - pdf

Önizleme

2. Sınıf Hayat Bilgisi - Doğa ve İnsan Yaşamı - Konu Özeti - pdf

Açıklama

6.Ünite : Doğada Hayat

Konu : Doğa ve İnsan Yaşamı


Doğa, insan yaşamının her yönünü etkileyen bir faktördür. İnsanlar ve çevremizdeki diğer canlılar, doğal unsurlar dediğimiz iklim koşulları, yer şekilleri, toprak ve su kaynaklarından etkilenir. Bu unsurlar, yaşantımızı şekillendirir, tarım faaliyetlerimizi belirler, evlerimizi nerede kuracağımıza karar vermemizi sağlar ve hatta boş zamanlarımızda neler yapacağımızı belirler.

İklim Koşulları: İklim koşulları, yaşamımızı ve tarım ürünlerini derinden etkiler. İnsanların yaşamlarını sürdürebilmesi için ısıya ihtiyaçları vardır. Aşırı sıcak veya aşırı soğuk, sağlığımızı olumsuz etkiler ve hastalanmamıza neden olabilir. Tarım ürünlerinin yetiştirilmesi de sıcaklıkla doğrudan ilgilidir. Aşırı sıcak ve aşırı soğuklar tarım ürünlerine zarar verir. Rüzgârlar, yağmur ve kar yağışları da tarım için önemlidir, ancak aşırı yağışlar su taşkınlarına ve dolayısıyla tarım ürünlerine zarar verebilir. Rüzgârlardan enerji elde edilebilir, ancak şiddetli rüzgâr deniz ve hava ulaşımına, balıkçılığa zarar verebilir.

Yer Şekilleri: Yer şekilleri, nerede yaşayacağımızı ve hangi türde bir yaşam sürdüreceğimizi belirler. Dağlar yüksek ve soğuk olabilir ve kış turizminin gelişmesini sağlar. Ancak, dağlık alanlar genellikle tarım için uygun olmadığından yerleşim için tercih edilmez. Aşırı kar yağışı bitkilerin yetişmesini engeller ve ulaşımı zorlaştırır. Bunun aksine, verimli toprakların ve tarım için gerekli su kaynaklarının bulunduğu düzlük alanlar, insanların yerleşmek için tercih ettiği yerlerdir.

Toprak ve Su Kaynakları: İnsanlar, toprak üzerinde tarım faaliyetleri yaparak besinlerini elde ederler. Toprak, canlıların barınması ve beslenmesi için hayati öneme sahiptir. Su kaynakları, tüm canlılar için hayati öneme sahiptir. Akarsular, tarım için gereklidir ve üzerine yapılan barajlardan elektrik enerjisi üretilebilir.

Sonuç olarak, yakın çevremizdeki doğal unsurlar hayatımızı her anlamda etkiler. İyi veya kötü, bu etkileri anlamak ve doğru şekilde yanıt vermek, sağlıklı ve sürdürülebilir bir yaşam sürdürmemiz için önemlidir.

Örnekler:
 Aşırı sıcak bir yaz gününde, insanlar genellikle evlerinde kalır veya gölgede durmayı tercih ederler. Bunun nedeni, aşırı sıcakların sağlıklarını olumsuz etkileme riskidir.
 Şiddetli bir rüzgar veya fırtına sırasında, hava ve deniz yolculukları genellikle iptal edilir. Bu, rüzgarın taşıtları kontrol etmeyi zorlaştırması ve dolayısıyla kazalara neden olma riski nedeniyledir.
 Dağlık bir alanda yaşayan insanlar, genellikle tarım yerine hayvancılığı tercih ederler çünkü dağlık alanlar genellikle tarım için uygun değildir.
 Nehir kenarında yaşayan insanlar, genellikle su ürünleri yetiştiriciliği veya balıkçılıkla uğraşırlar çünkü su, bu tür faaliyetler için gerekli bir kaynaktır.

Bu örnekler, çevremizdeki doğal unsurların yaşantımızı nasıl etkileyebileceğini göstermektedir.

Güncel Paylaşım Bildirim

Telegram kanalımızdan güncel paylaşımlarımızı takip edebilirsiniz.

Telegram Kanalımız İçin Tıklayın